Fransa Gezilecek Yerler
Çarpıcı sahil şeridi, vadiler, şarapları, peynirleri, Eyfel Kulesi, ormanları ve plajlarıyla Fransa birçok güzelliğiyle ünlü bir ülkedir. Kadim tarihi, tarihi kalıntıları, kaleleri, mimarisi ve kültürüyle Fransa Avrupa’nın en çok turist tarafından ziyaret edilen ülkesidir. Pastoral imajına rağmen Fransa gezilecek noktalar olağanüstü enerjisi ile dikkat çekmektedir. Bin yıldan uzun süredir tarih sahnesinde yer alan Fransa Avrupa kalkınmasının öncülerindendir ve zenginliği Dordogne’un tarih öncesi mağara tablolarından güneydeki Roma anıtlarına kadar şaşırtıcı şekilde her yerde belirgindir. Fransa gezi notları için turistlere birçok fırsat sunar: kent, nehir, tabiat, gastronomi, katedraller, şatolar… Açık alanların tümü yürüyüş, kanı ve bisiklet sürmekten kayak ve yelkencilik gibi açık hava etkinlikleri için de sınırsız alan anlamına gelir. Eğer daha fazla kentsel mekana ihtiyaç duyarsanız (kulüp, dükkan, moda, film, müzik) ülke onları da yeterli miktarda sağlayacaktır.

Fransa Gezilecek Yerler

Dünyada her yıl en çok turistin ziyaret ettiği şehir olan Paris gezilecek yerler açısından da oldukça çeşitlidir. Dünyanın en ünlü anıtı olarak kendini kabul ettirmiş Eyfel Kulesi her yıl milyonlarca turistin akınına uğrar. Bir sanat kenti olarak da nitelendirilebilecek Paris’teki gezinizde yine dünyanın en önemlilerinden sayılan 30 bin eserli Louvre Müzesi’ne, Empresyonist akımını izlemek için Orsay Müzesi’ne, antik çağlar için Pantheon’a, askeri koleksiyonlar için Les Invalides’e, Ortaçağ atmosferi için La Conciergerie Kalesi’ne, Fransız İhtilali için Bastille Meydanı’na gidebilirsiniz. Kentte eğlenmek, yemek yemek veya alışveriş yapmak isterseniz Şanzelize , Saint-Germain ve Montparnesse Caddeleri kentin en ünlü barlarını, mağazalarını ve restoranlarını barındırır. Dinlenmek ve doğanın tadını çıkarmak isterseniz Lüksemburg Bahçeleri Paris’in en büyük park alanıdır. Kentin sanat hayatını yaşamak için Palais Garnier Opera Binası’nda opera, bale ve tiyatro oyunlarını izleyebilirsiniz. Daha fazla Paris hakkında bilgi için tıklayabilirsiniz.

Ülkenin en büyük ikinci kenti Lyon tarihi bir kent olup çok çeşitli müze ve kiliseler barındırır. Avrupa’nın en büyük sanat koleksiyonlarından birini görmek için Beaux Sanat Müzesi’ne, tarih öncesi çağlara ilgi duyuyorsanız Arkeoloji Müzesi’ne, giyim ve tekstil tarihini merak ederseniz Dünyadaki en ünlü örneği olan Tekstil ve Dekoratif Sanatlar Müzesi’ne, İkinci Dünya Savaşı tarihi için Direniş ve Sürgün Tarihi Müzesi’ne, medya tarihi için Yazılı Basın Müzesi’ne gidebilirsiniz. Fransa yemek kültürünü yakından tanımak için kentteki gurme restoranlarda yemek yiyebilir; dünya tiyatro klasiklerini izlemek için Komedi Tiyatrosu’na, çocuklarınızı gezdirmek ya da açık havada eğlenmek için Tete d’Or Parkı’na uğrayabilirsiniz. Kentin manzarası şüphesiz en iyi biçimde Notre Dam Kilisesi’nin kulesinden izlenir. Lyon hakkında daha fazlası için

19 Fransa’nın liman kenti Marsilya renkli yaşamı, kozmopolitliği ve sahil manzarasıyla ülkenin başkentinden sonraki ikinci büyük şehri olmayı kesinlikle hakediyor. Şehrin olağanüstü manzarasını görmek için Notr-Dame Kilisesi’ne çıkın ve Eski Liman’da Bouillabaisse’yi deneyin. Yemek seçimini Cezayir mutfağından yapmak isterseniz Eski Marsilya’ya uğrayabilir, Belsunce yolundan gül satın alarak bir dilek tutabilir, Marsilyalıların geleneklerine katılabilirsiniz. Fransa’daki İtalyan mimarisi örneklerini görmek isterseniz Vieille Charite’ye, Fransa’nın deniz tarihine ilgiliyseniz Marsilya Tarih Müzesi’ne gidebilirsiniz. Çarpıcı bir Akdeniz şehri olan Marsilya’da Akdeniz Medeniyetleri hakkında bilgi edinebilir; burada dilerseniz belgesel filmler izleyip turistik yürüyüşlere katılabilirsiniz. Marsilya şehri hakkında detaylı bilgi almak için tıklayabilirsiniz.

Bol güneşli bir tatil kenti olan Nice yıl boyunca açık havasıyla tam bir deniz turizmi merkezidir. Cote d’Azur Sahili belki de dünyanın en iyilerindendir. Nice’te deniz aktivitelerinin dışında açık hava konserleri için Jardin Albert Parkı, alışveriş için Anglais caddesi, manzaralı bir restoranda yemek yemek için Şato Tepesi Nice’in diğer gezilecek yerlerindendir. Sanat ve kültüre de önem verilen kentte Matisse müzesi’nde sanat filmleri izleyebilir, Chagail’in hayranlarından biriyseniz kendi müzesini görebilir, Picasso gibi birinci sınıf ressaların tabloları için rotanıza Güzel Sanatlar Müzesi’ni ekleyebilirsiniz. Rus Çarı’nın yaptırdığı Ortodoks Kilisesi,  Notr-Dame Manastırı Nice’ın tarihine ışık tutan mekanlardandır. Kente geldiğinizde Eski Nice bölgesine uğrayıp yerli satıcılardan alışveriş yapmayı unutmayın. Nice şehri detaylı bilgi için bakabilirsiniz.

Fransa’nın en renkli kenti olarak da nitelendirilen Toulouse ılıman iklime sahip, turistik bir şehirdir. Capitole Meydanı kafelerde sohbet eden gençler ve alışveriş yapan turistlerle doludur. St. Sernin Kilisesi, Jakoben Manastırı, Arkeoloji Müzesi, St. Etienne Katedrali kentin tarihi ve dini mirasını canlandıran yapılarıdır. Sanat galerileri ve müzeleri açısından da zengin olan kentte Dekoratif ve Grafik Sanatlar Müzesi, Modern Sanatlar Müzesi ve Güzel Sanatlar Müzesi eski lahitlerden modern eserlere kadar tarih boyunca bölgenin sanat dünyasına ışık tutmaktadır. Hava almak ya da dinlenmek isterseniz Midi Kanalı Bölgesi’ne uğrayın. Burada bisiklet kiralamayı da düşünebilirsiniz. Toulouse şehrini inceleyebilirsiniz.

Avrupa’nın başkenti olarak da bilinen Strazburg tarihi ve siyasi özelliklere sahip şık ve eski bir kenttir. Katedralleriyle de ünlü kentte Notre Dame Katedrali’nde Meryem Ana’nın Taç Giyme Töreni’ni görebilir, Aziz Thomas Kilisesi’nde askeri mezarlığı ziyaret edebilir, St. Pierre Kilisesi’nde dini konserlere katılabilirsiniz. Müzeler açısından da zengin olan kentte Avrupa Sarayı’nda Avrupa’nın siyasi tarihini, Tarih Müzesi’nde ve Rohan Sarayı’nda Fransa’nın siyasi tarihini görebilirsiniz. Alışveriş yapmak isteyenler için Krutenau Meydanı ve Kammarzell Konağı çevresi kentin popüler alışveriş bölgeleridir. Dinlenmek ve hava almak isteyenler Le Petite France bölgesinde turistik bir yürüyüşe çıkabilir. Strazburg şehrini detaylı inceleyebilirsiniz.

Fransız Riverası’nın en seçkin kenti olan Monaco doğanın denizle buluştuğu muhteşem bir Akdeniz kentidir. Bir tür Kraliyet bölgesi olan Monaco’nun ihtişamını yaşamak için Monte-Carlo caddelerinde alışveriş yapabilir, Monaco Limanı’nda lüks yatları görebilir, Moneghetti sokaklarında gezebilir, aristokrasiyi yansıtan ultra-lüks restoranlarında pahalı yemekler yiyebilirsiniz. Aynı zamanda bir prenslik olan kentte Prens’in Sarayı ve Prenses Grace Gül Bahçesi’nde monarşiyi inceleyebilir; Zen Bahçesi, Martin Bahçeleri ve Egzotik Bahçe’de yeşil bir gezintiye çıkabilirsiniz. Eğer arabalara ilgiliyseniz Klasik Arabalar Koleksiyonu’nu görebilir, kente  Mayıs ayında gelmişseniz Formula 1 yarışını izleyebilirsiniz. Kültürel geziler için Oşinografi Müzesi, Ulusal Monaco Müzesi, de la Visitation Müzesi kentin önemli ziyaret noktalarıdır. Eğer sanata meraklıysanız Monte Carlo Opera Binası tüm ihtişamıyla sizi karşılayacaktır. Monaco şehri daha fazla detay için

Güney Fransa’nın turistik merkezi Bordeaux oldukça eski bir ticaret kentidir. Kentte St. Catherine Caddesi’nde alışveriş yapabilir, eğlenmek ya da dinlenmek için Su Aynası’na ve des Quinconces Meydanı’na uğrayabilirsiniz. Müzeler açısından oldukça zengin olan kentte Borsa Müzesi’ni, Beaux-Arts’ta sanat eserlerini, Akitanya Müzesi’nde kentin tarih öncesini, Colbert Kruz Gemisi’nde denizcilik tarihini görebilirsiniz. Büyük Çan ile St. Seurun Bazilikası, St. Michael Bazilikası  ve St. Andre Katedrali kentin dini hayatında önemli bir yere sahiptir.  Bir tiyatro kenti olarak da bilinen Bordeaux’ta hemen her gün Büyük Tiyatro Gallien Tiyatrosu’nda oyunlar oynanmaktadır. Kentin manzarasını görmek isterseniz Tour Pey Berland Kulesi’ne çıkabilirsiniz. Bordeaux şehri bilgileri için bakabilirsiniz.

Fransa’nın Akdeniz sahilinde yer alan Cannes deniz, kum ve güneş üçlüsünün bir arada olduğu olağanüstü bir tatil kentidir. Cannes’ta La Californie semtinde palmiyeler arasında dolaşabilir, denize girmek isterseniz ücretsiz plajlarını kullanabilirsiniz. La Croisette Caddesi’nde dünyanın ünlü markalarından alışveriş yapabilir, el yapımı ürünler almak isterseniz Eski Cannes bölgesine geçebilirsiniz. Kentin kültürel miraslarını görmek için Castre ve La Malmaison Müzesi yıl boyu açıktır. Sanat severler Bellini Şapeli’nde usta sanatçının eserlerini görebilir ve eğer kente Mayıs ayında gelmişseniz dünyaca ünlü Cannes Film Festivali’ne katılabilirsiniz. Kentin dini yönünü görmek isterseniz ünlü Notre-Dame Kilisesi haftanın her günü ziyaretçi kabul etmektedir. Cannes şehri hakkında daha fazla detay için bakabilirsiniz.